html>

کد آهنگ

تنفس به جای جانبازان شیمیایی مظلوم! - احیای دین و قرآن -شهداو دفاع مقدس و نسل جوان متعهد
X
تبلیغات
رایتل

احیای دین و قرآن -شهداو دفاع مقدس و نسل جوان متعهد

در خصوص احیای فرهنگ دین و قران بر اساس ایات قران و احادیث و فرهنگ ایثار و شهادت و ارزش های دفاع مقدس

تنفس به جای جانبازان شیمیایی مظلوم!


تنفس به جای جانبازان شیمیایی مظلوم!
 
استفاده از سلاح‌های شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق، ده‌ها هزار جانباز و شهید در بین نظامیان و مردم بی‌دفاع کشورمان بر جای گذاشت. پس از جنگ جهانی اول، این نخستین بار بود که از سلاح‌های شیمیایی به صورت وسیع در جنگ استفاده شد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. علاوه بر رزمندگان، مردم بی‌دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاح‌ها قرار گرفتند. 
به‌رغم ممنوعیت به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی، عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران به طور مکرر از گازهای عوامل اعصاب (ارگانوفسفره) و تاول‌زا (گاز خردل) استفاده کرد و هیچ برخورد جدی از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل انجام نشد و تنها پس از گذشت چندین سال از به‌کارگیری آن، بدون اینکه عراق را محکوم کنند اعلام شد که عراق از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران استفاده کرده است. 
رژیم بعثی عراق اولین بار در منطقه میمک (23/10/59) از گازهای تهوع‌آور علیه رزمندگان و ساکنین منطقه استفاده کرد. همچنین طی ماه‌های مرداد، آبان و اسفند 1362 با بمباران هوایی به دفعات مناطق پیرانشهر، رواندوز، حاج عمران، پنجوین، جزایر مجنون و ... را مورد تهاجم شیمیایی گسترده قرار داد که منجر به شهادت و مصدومیت بسیاری از رزمندگان و مردم غیرنظامی ساکن در آن مناطق شد.
همچنین حملات شیمیایی بسیار گسترده عراق در عملیات بدر 1363، والفجر 8 (فتح فاو در سال 1364)، کربلای 4 و 5 (منطقه آبادان و شلمچه در سال 1365)، شهرهای سردشت، خرمشهر در ایران و حلبچه در کردستان عراق (1366)، مریوان، سرپل ذهاب، گیلانغرب، اشنویه و فاو (1367) نمونه‌هایی از این فاجعه انسانی است. 
پس از گذشت سالیان دراز از پایان جنگ تحمیلی، جانبازان شیمیایی هنوز یادگار جنگ را در درون سینه‌های خاک گرفته خود دارند، گواه این مدعا رنج‌های بی‌شماری است که در طول این سال‌ها مردم بی‌دفاع سردشت و خرمشهر می‌کشند، مصدومیت با گازهای شیمیایی در ابتدا با عوارض پوستی، چشمی و ریوی همراه است، اما با تداوم آن ممکن است بیماری‌های دیگری نظیر عوارض خونی یا اشکال در سیستم لنفاوی نظیر سرطان‌ها در فرد بیمار پدید آید.
گازهای شیمیایی در ریه‌ها، عوارض سختی را ایجاد می‌کند. اصلی‌ترین مشکل التهاب در مجاری بزرگ تنفسی است که منجر به برونشیت یا تنگی مجاری ریز ریه می‌شود که با متورم شدن آن‌ها تنفس به‌سختی و با مرارت بسیار انجام می‌گیرد.
پس از جنگ جانبازان شیمیایی زیادی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و یا برای درمان به خارج از کشور اعزام شدند، بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای ادامه مداوای این جانبازان و به منظور فراهم نبودن شرایط برای اعزام همه جانبازان شیمیایی از پزشکان فوق تخصص ریه برای معاینه آنها در ایران دعوت می‌کند، پروفسور اشتانسل رییس بیمارستان همر آلمان و فوق تخصص بیمارهای تراشه و مجاری اصلی تاکنون برای انجام این معاینات چندین بار به ایران سفر کرده و تا حد امکان جراحی‌های مختلف را انجام داده است.
دوشنبه 15 آبان 1396   14:16   اخلاص و ایثار هنر مردان خداست   |  نظرات (2)

 

THEME by : onway.ir

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.